ALAS
1
123

Salon Dekorasyonu

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 

Hemen hemen her evin vazgeçilmezi salonlar, misafirlerinizi ağırladığınız, ailecek oturduğunuz yerlerdir. Yani, tarzınızı yansıtabileceğiniz, sizin ve hayatınızın dışarıya açılan bir penceresi olan salonların dekorasyonu da oldukça önemlidir. Eşya kirliliği ya da çokluğu, yanlış renk seçimi, yanlış renk uyumu, ruhunuzu sıkacak ve evinizden soğumanıza neden olacaktır. Biz de bunların başınıza gelmemesi için “Salon dekorasyonu nasıl olmalıdır?” sorusuna cevap aradık. Hep birlikte inceleyelim:

Salon dekorasyonu önerileri

İlk iş duvarlar için renk seçimi:

Kafanızda oluşturduğunuz eşyaları şöyle bir gözünüzün önünde canlandırın, bu eşyaları yerleştirmeden önce yapılması gereken şey, bütün oda arasındaki uyumu sağlayacak yahut perçinleyecek duvar rengidir. Duvar rengini seçerken, salonunuzun büyüklüğü ve ışık alıp almaması dikkate almanız gereken en önemli iki şeydir. Büyük bir salon için renk sınırlaması koymak bittabi mantıksız olacaktır lakin çok fazla koyu renk kullanımı yine bu salonlarda boğucu bir hava yaratacaktır. Küçük salonlarda ise, kesinlikle koyu renk kullanımı önerilmemektedir. Koyu renkler ışığı yansıtmadığından, salonunuz hem olduğundan küçük gözükecek hem de aydınlatma için harcamanız gerekenden fazla bir miktar elinizden çıkacaktır. Renk seçiminde ikinci adım ise, tarzınızı yansıtacak renkleri bulup onları uyum içinde uygulamak! Özellikle çakıl taşı, pudra pembesi, fildişi, şampanya rengi, buz yeşili gibi renkler hem yorucu olmayan hem de birçok eşyayla uyum sağlayabilecek renklerdir. Daha koyu renk tercihleri için, tüm duvarlar yerine sadece bir duvarı koyu renk yapıp diğer duvarlarda yine açık renk kullanmak, hem istediğiniz rengi duvarlarınızda görmenizi sağlayacak hem de salonunuza boğucu bir hava katmayacaktır.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Eşyaların rengi, duvar rengiyle kesinlikle uyumlu olmalı!

                Salon dekorasyonlarında duvarlarınız için seçtiğiniz koyu renkler, eşyalarda açık renk tonları gerektirmektedir. Bu yüzden duvarlarda kullanacağınız çakıl taşı, buz yeşili, açık gri gibi renkleri daha koyu mobilyalarla kullanabilir ve daha farklı ve estetik görüntüler oluşturabilirsiniz. Gri ve morun inanılmaz uyumu buna bir örnek olabilir. Eşya ve halı renklerinin pastel tonlarında olması da salon için dinlendirici bir özellik olacaktır.

klasik Salon dekorasyonu önerileri

Son olarak eşyaların yerleşimi de önemli!

                Her şeyi seçtiniz peki eşyalarınızı nasıl yerleştireceksiniz? Bunun için hepimizin bildiği birkaç şeyle başlayalım, televizyon gibi ışık vurduğunda görüntünün engelleneceği teknolojik aletler pencere karşısına konmamalı bunun yerine görece karanlık yerler seçilmelidir. Pencere karşılarına yerleştirilecek salon aynaları da içeri giren ışığı yansıtacak ve daha geniş/ ferah bir salona kavuşacaksınız. Bunun haricinde büyük vitrin ve kitaplık kullanımlarıyla alan daraltması yerine, tek bir televizyon ünitesi yahut duvar üzerine niş uygulaması da sizi fazla eşyadan kurtaracak ve yerleşim derdine son verecektir.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Bir önceki yazımız olan Beyaz Salon Dekorasyonu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1234

Check Also

İskandinav Tarzda Salon Dekorasyonu

Salonlar evlerin en çok kullanılan alanları olurken dekorasyon konusunda da en çok dikkat edilen bölüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

12