ALAS
1
123

Mutfağınızı Planlarken Fayda Sağlayacak Bilgiler

11

merhabalar. mutfak hayatımızda çok sık kullandığımız bir mekan olduğu için mutfağımızı planlarken nelere dikkat etmemiz gerektiğini iyi bilmemiz gerekiyor. bu yüzden mutfak planı için en faydalı ve pratik bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum 
mutfakta herkesin kullandığı vazgeçilmez gereçlerden biri mutfak dolaplarıdır. mutfağınız küçük veya büyük olsun fark etmeksizin mutfakta muhakkak açık tonlardaki dolaplar kullanılmalıdır bunun nedeni ise açık tonlar hem mutfağı daha geniş göstermesi hem de mutfakta geçirdiğimiz zamanın üzerimizde daha ferahlatıcı bir etki bırakmasıdır. mutfak dolaplarında hafif ışıltılı tonların olması da insanın gözüne parlak geleceğinden zihinde pozitif dalgalanmalar oluşturur ve böylece enerjimiz daha yüksek olur. aynı şekilde mutfaktaki zeminde dolap rengine yakın açık tonlarda olmalıdır böylece mutfak olduğundan daha geniş bir görünüme sahip olur. mutfakta kullanılacak perde stor olmalıdır çünkü stor perdeler mutfağı daha aydınlık ve zarif gösterir. mutfakta gösterişli perdeler kullanmaktan kaçınılmalıdır böylece insanlar daha rahat şekilde hareket etme olanağı bulur. bir başka konuda yemek yapılan ocaklar bunlarda kesinlikle mutfak penceresine yada varsa mutfak balkonuna yakın konumda olmalıdır böylece yemek kokuları mutfağa sinmemiş olur ve olası her hangi bir yangın veya patlama durumunda yangının eve sıçraması daha zor olur.

13

Mutfakta masa kullanımı da dikkat edilmesi gerekenlerden biridir. eğer mutfak dikdörtgen ise yuvarlak masa kullanılmamalıdır onun yerine dikdörtgen masa veya duvara monte edilmiş katlanılabilir masa kullanılmalıdır böylece mutfak daha geniş ve kullanışlı olacaktır ayrıca fazla yer kaplayan kollu sandalyeler yerine daha küçük sandalyeyeler kullanılmalıdır. mutfak aydınlatması beyaz olmalıdır boğucu ve koyu aydınlatmalar tercih edilmemelidir. mutfakta geniş yer kaplayan desenli aksesuarlardan kaçınılmalı, küçük aksesuarlar tercih edilmelidir. son olaraktan mutfak halısı çok hareketli olmamalı tatlı tonlar ve küçük boyutlu halılar kullanılmalıdır.

15

Bir önceki yazımız olan Amerikan Mutfak Modelleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1234

Check Also

Dekorasyonda Mutfak Düzeni

11 Mutfak oturma alanı, sigara içme alanı ve yemek pişirme, yemek yeme alanları olmak üzere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

12