ALAS
1
123

Dekorasyonda Perde Seçimi

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Bir evde ya da bir mekânda ortamı daha sıcak gösterebilmenin en kolay yollarından biri, dekorasyonda perde seçimi ile ilgilidir. Çünkü bulunduğu ortamı tamamlayan, ortama sıcaklık katan bir aksesuardır perde. Karar vermeden önce kesinlikle iyi düşünülmesi gereklidir.

Perde Çeşitleri

  • Dantelli perde,
  • Jaluzi perde,
  • Stor perde,
  • Zebra perde,
  • İpek perde,
  • Keten perde,
  • Tual, tafta ve kadifelerdir.

Doğru Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bir odada perde seçimi yapılmadan önce odanın tarzı, genişliği ve genel renk düzeni dikkate alınmalıdır. Evlerin en önemli ayrıntılarından birini oluşturan perde ve tülleri seçerken, mobilyaların tarzına uygun olmasına önem verilmelidir. Mobilyalar spor seçilmişse perdeler de düz ve yalın seçilmelidir. Desenli bir halı veya mobilyalara sahip olanlar da düz perde tercih etmelidirler. Hem halı ve koltuklar hem de perde desenli olursa ortaya karışık, bunaltıcı ve özensiz bir görüntü çıkacaktır. Bu nedenle dekorasyonda en sona bırakılması gereken aksesuar, perde olmalıdır.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Perde renkleri ile mobilya renkleri birebir aynı olmamalı; zıt renklerin enerjisinden yararlanılmalıdır. Odanın genişliğine göre renk seçimi çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Küçük bir odaya koyu renk perde seçmek odayı daraltırken; tek ve sade bir renk seçmek ise odaya nefes aldırır. Renk uyumu ile bütünlük yakalamaya çalışmak yanlıştır. Bunun yerine detaylarla bütünlük ve uyum sağlanmaya çalışılmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da kumaş uyumudur. Örneğin, parlak kumaşa sahip mobilyalara parlak kumaşta perde yapılmalıdır. Aksi takdirde kötü bir görüntü meydana gelecektir. Renk ve kumaştan sonra perde modeline karar verilir. Bunun için de evin dekorasyon modeli çok önemlidir. Modern bir stile sahip odaya stor perdeler, zebra perdeler ya da ikili tül stor perdeler kullanılmalıdır. Vintage ve country stile sahip odaya kruvaze, balon, çiçek desenli ya da rustik perdeler kullanılmalıdır. Yüksek tavanlı ve klasik stile sahip bir odada ise, mekanizmalı geniş pileli perdeler ya da ip perde kullanılmalıdır.

Perde aksesuar seçimi de dekorasyon stiline uygun olmalıdır. Modern tarzda bir oda için kullanılan bir aksesuar, klasik tarza sahip bir odada kullanılamaz. Evin her odası için aynı stile sahip perde kullanılmamalıdır. Örneğin, yatak odasına kullanılan perde ile salona kullanılan perde farklı tarzda olmalıdır.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Bir önceki yazımız olan Dekorasyonda Renkli Perde Modelleri başlıklı makalemizde perde, perde modelleri ve Renkli perde modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

1234

Check Also

Çocuk Odası Perde Modelleri

Your ads will be inserted here byEasy Plugin for AdSense.Please go to the plugin admin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

12