ALAS
1
123

Dekorasyonda Dekoratif Çiçekler

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Çiçek ve bitkiler insanlara pozitif enerji verir ve kullanılan ortama canlılık ve hareket kazandırır. Çiçeklerin kullanım alanı ise küçük, dar olsun ister geniş ve ferah olsun her ortamda enerji veren ve dekorasyonu canlandıran önemli öğelerden biridir. En çok yasam alanı olan evlerde kullanılan dekoratif çiçekler, çalışma alanlarında, iş yerlerinde ise kullanıldığında stresli ortamı yumuşatan ve insanlara pozitif enerji sağlayan özelliktedir. Dekorasyonda dekoratif çiçekler, kullanım alanlarına göre kişinin tarzını ve ruhunu yansıtır. Kişi günlük veya geniş zamanlı ruh haline uygun evde dekoratif çiçekler ile küçük değişiklikler yapılabilir. Bu küçük değişiklikler kişinin daha mutlu olmasında ve ortamı canlandırarak hava değişimi oluşmasında etkilidir.

Dekorasyona Uygun Çiçek Seçimi

Çiçeğin kullanılacağı mekân belirlendikten sonra ortamdaki renklere ve tasarım anlayışına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda mekânın tarzı belirlenmelidir ve uygun tarzda saksı veya vazo tercih edilmelidir. Modern tarz ile döşenmiş bir ortamda düz kesim vazo modelleri kullanılabilirken, geleneksel ve klasik tarzda ortamlarda renkli karanfiller, güller ile daha canlı görünümler oluşturulabilir. Renkli mekânlarda çiçek tercihi yapılırken tek renk paletinin etkisi yansıtılarak daha doğru ve dikkat çekici bir hava oluşturulur.

Kişinin ruh hali ve tarzı dekoratif çiçek seçimine yansır. Sakin ve huzurlu ortamlar oluşturmak isteyen kişiler yeşil veya mavi tonlarında aranjmanlar seçebilir. Aksine hareketli ve enerji dolu ortamlar yaratmak isteyen kişiler de turuncu ve kırmızı gibi sıcak tonları tercih ederek ortamda dikkat çekebilir. Sağlıklı yaşam anlayışını benimseyen kişilerin de ortamda şeftali tonları ile birlikte sarı tonları kullanması doğru bir tercih olur. Bu renkler kişinin iyileşmesinde etkilidir. Romantik ve duygusal mekânlar yaratmak isteyen kişiler de eflatun, pembe ve lila renklerini tercih ederek şık mekânlar oluşturabilir.

Mekânlara Uygun Dekoratif Çiçekler

Giriş kapısında farklı bir algı yaratmak isteyenler kapıya bir çelenk asarak veya sepet içinde kullanılan çiçekler tercih edebilir. Antrede sehpa veya konsol üzerinde taze çiçek kullanımı eve giriş ve çıkışlarda enerji verir.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Gün içinde evde en çok zaman geçirilen yer oturma odasıdır. Duvarda veya masa üstlerinde kullanılacak mekanik çiçek detayları ortamı hareketlendirecek ve enerji verecektir. Taze çiçek kullanımı mümkünse, çiçeklerle ilgilenmeyi seven kişiler özellikle masa üstlerinde taze çiçekler ile farklı aranjmanlar oluşturabilir. Aynı zamanda salonda cam kenarlarına konumlandırılacak saksılar ile güzel bir görüntü oluşturulabilir.

Yatak odası güne başlanılan ve gece tüm yorgunluktan kurulmak için kullanılan özel bir odadır. Bu nedenle sabah uykudan güzel ve enerjik bir şekilde uyanmak için pencere kenarları farklı çiçekler ile süslenebilir. Yapılan bir araştırma neticesinde de sabah uyanan kişinin güne çiçekler ile başlayınca daha mutlu ve enerji dolu olduğu saptanmıştır. Bu nedenle yatak odasında dekoratif çiçek kullanımı tavsiye edilir.

Banyo küçük ve aydınlık değilse canlı ve nemi seven bitkiler kullanılabilir. Banyoyu daraltmayan küçük, birkaç dal çiçek de ortamı canlandıracaktır.

Mutfak da ev içinde en çok zaman geçirilen yerlerden biridir. Bu nedenle mutfak masasının üstünde, mümkünse raflarda minik çiçek detayları insanın daha mutlu olmasında etkili olacaktır. Yemek hazırlayan bayanlar için de keyifli bir ortam oluşacak ve daha huzurlu vakit geçirilecektir. Mutfak masasında belli aralıklarla tazelenecek çiçekler ile kişi kendi ruh hâline ve tarzına uygun özel aranjmanlar oluşturabilir.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Bir önceki yazımız olan Doğtaş Ev Aksesuar Modelleri başlıklı makalemizde Doğtaş, Doğtaş Ev Aksesuar ve Ev Aksesuar Modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

1234

Check Also

Dekorasyonda Duvar Saati Seçimi

Your ads will be inserted here byEasy Plugin for AdSense.Please go to the plugin admin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

12