ALAS
1
123

Seçeceğiniz Mobilyalar Size Huzur Vermeli

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

İnsanoğlu bilinen mağara çağından beri yaşadığı mekâna önem vermiş, özen göstermiştir. İlk insan,yaşam alanı olarak seçtiği mağarasını avladığı hayvanların postlarıyla döşerken, topladığı değerli taşları dekor olarak kullanmış,duvarlarına kalıcı renklerle motifler çizerek süslemiştir.

İlk insanınahşap ve taşları yontarak kendisine ilk ev eşyalarını üretmeye başladığı tarihten itibaren mobilyaların insanın sosyal yaşam alanı içinde ayrı bir değeri olmuştur.

Ortaçağ Gotik Sanat döneminden sonra Rönesans’ın İtalya’sında ‘’Mobilia’’  adını alan mobilya ince süslemeleriyle kendini gösterirken, onu izleyen Barok Sanat döneminde göz kamaştırıcı süslemelere ulaşmıştır.

Yakınçağın xıx yüzyılına gelindiğinde modern mobilya sanatında kullanışlılık, rahatlık ve sadelik ön plana çıkmıştır. Düne kadar mobilyalarailenin itibar vesilesi olurken, bugün değişen değerler doğrultusunda artık bu eşyalar yaşam kolaylığı aracı olarak görülmektedir.

Sosyal yaşam alanımızı paylaşacağımız mobilyalarınseçimi yapılırken tüm yapısal rahatlıkların içinde özellikle mobilyaların ilişkisi iyi kurulmalıdır.  Yaşam mekânı düzenlenirken ferahlık ön planda tutulmalı, ancak mekânın gerekli donatılardan mahrum bırakılmasının da ferahlık getirmeyeceği göz ardı edilmemelidir.

Yaşam mekânları mobilyalar ile düzenlenirken eşyaların yerleştirilmesi mekânın kullanım kolaylığını daraltmamalıdır. Yaşam mekânlarıhem eşyalara, hem de onları kullananlara serbestlik hissi vermelidir.

Bir mekânın algılanmasına özellikle şu üç faktörün doğrudan etkisi vardır: Birincisi, mekânı seçilir, görünür hale getiren renk algılamasıdır. İkincisi, mekânı aydınlatan ışık algılamasıdır. Üçüncüsü, mekânın düzenleme(organizasyon) algılamasıdır.

Bu faktörler göz önünde bulundurularak mobilya seçimi hassasiyet ister. Rastgele göz beğenisine, dış görünüşüne kapılmadan ince noktaları göz önünde bulundurmakta yarar vardır.

Yanlış tercih sonucu alınan kötü bir mobilya vücutta yarattığı fiziksel rahatsızlıkların yanında psikolojik huzursuzlukta verir insana. Oysa insan en çok huzuruarar evinde. Evin temel unsuru olan mobilyalar her zaman huzur esintisi vermelidir.

Mobilya seçerken kullanışlılık, temizlik, sağlamlık, uzun ömürlülük gibi faktörlerin yanında mobilya için ayrılan aile bütçesi de göz önünde bulundurulmalıdır. Her bütçeye uygun mobilyalar mevcuttur.

Önemli olan bütçeye uygun en iyi mobilyayı alabilmektir.Peki, mobilya alırken nelere dikkat etmelidir: Özellikle klasik mobilyalarda en çok siyah, beyaz, kahverengi, gri renkler tercih edilmektedir.

Klasik mobilyaları genellikle orta yaşın üstündeki olgun insanlar, spor modelleri ise gençlerin tercih ettikleri bilinmektedir. Klasik mobilyaların daha ağır görünüşü, resmiyeti vardır.

Ebeveynleriyle aynı mekânı paylaşan gençlere sıkıcı gelebilir. İki kuşak bir arada yaşayan ailelerde klasiklerin arasına bir iki spor model katmak,aralarına renkli,sempatik aksesuarlar koymak bu resmi havayı dağıtacaktır.

Mobilya seçerken dikkat edilmesi gereken bir husus daha vardır: Karma ailelerde kullanılacak mobilyaların yerden minder yüksekliği hane halkının yaş kriterlerine uygun olmalıdır.

Çocuklar ve yetişkinlerin bir arada paylaşacakları salon mobilyalarının her yaş kesimi için uygun üniteleri içinde bulundurmasına dikkat edilmelidir. Çocukların kullanacakları mobilyalar yerden yükseklikleri onların daha güvenli oturup kalmalarına uygun olmalıdır.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Keza yetişkinler için mobilyaların yerden minder yüksekliği onların diz bükümünden sonra bacakların tabana paralel olacak seviyede olmasına dikkat edilmelidir. Bu durum yaşlılarda daha da önem arz eder.

sade-mobilya-örnekleri

Karma aileler için yukarda açıklanan hususları da göz önünde bulundurarak, takım halinde mobilya almak yerine, farklı sanatsal öğeleri içinde barındıran,farklı renk ve dokuları içeren ‘’eklektik stil’’ türündeüniteleri de olan karma model mobilyalar tercih edilmelidir.

Mobilyaların seçimi kadar yaşam mekânının dekorasyonu daçok önemlidir. Genelde mekânların düzenlenmesinde şu hatalar yaygın olarak göze çarpar: Televizyon yaşam alanının(salonun) adeta baş aktörüdür.

Tamamlayıcı bir iki figüranıyla birlikte salonun bir duvarını işgal eder. Artık televizyona bir duvarı baştanbaşaişgal etmesine izin verilmemelidir. Bir başka hata mobilyaların diziliş düzeninde görülebilmektedir.

Genelde mobilyaların hepsi bir duvara dayanmaktadır. Artık onları duvara dayamaktan kaçınmalıyız. Hiç değilse bir duvara önünüzde başka engel olmaksızın elinizle dokunabilmelisiniz.

Salondaki tüm zemini duvardan duvara halı ve kilimlerle kaplamak yerine mobilyalar arasında küçük yer kaplayan, renkli desenler içeren nispeten küçük halı, kilim ve sentetik olmayan halıfleks, yolluk, paspas türü türevler de kullanılmalıdır.

Böylece açıkta kalanbir kısım zemin parkesinin de mobilyanıza ayrı renk katmasına izin vermelisiniz. Ve bunlarla birlikte tüm duvarlarınızı kaplayan tablolarınız varsa onların sizi sürekli göz hapsinde tutmasına da izin vermemelisiniz.

Onları ara sıra değiştirerek seyretmelisiniz. Ve artık tüm salonu hepsi bir yerde merkezi tavan avizeleriyle aydınlatmadan vazgeçmelisiniz.

Ortam aydınlatmasında kullanılan tavan lambasının yanında mobilyalarınızın renklerine katkı sağlayacak, sevdiğiniz noktaları öne çıkaracak; fazla hoşlanmadığınız köşeleri saklayacak vurgu aydınlatma gereçleri olan spot lambalarını, duvar apliklerini, çerçeve lambalarını, köşe abajurlarını da kullanarak farklı ışık demetleriyle yaşam alanınıza canlılık verebilirsiniz.

tv-unitesi-mobilya-örnekleri

Mobilya seçiminde fazla bilgi ve deneyimi olmayanlar için Kilim Mobilya Salon Takımlarıbu konuda ergonomi teknik ve felsefesine uygun mobilyaları psikoloji, fizyoloji ve sosyal boyutların optimum kesitinde yaşam kalitenizi yükseltecek biçimde, yetişmiş yetkin danışmanlarıyla size her türlü desteği vermeye hazırdır.

Size, ailenize, mekânınıza en uygun mobilyaları birlikte seçelim. Üstelik en uygun fiyatlar üzerinden en uygun ödeme tekliflerimizle. Bizi ziyaretinizden ziyadesiyle memnuniyet duyacağımızı bildiririz.

 

 

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Bir önceki yazımız olan Ekonomik Dekorasyon Fikirleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1234

Check Also

Organik Kumaşlar ve Çevre Dostu Eşyalar 

Küçük Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Your ads will be inserted here byEasy Plugin for AdSense.Please go to the plugin admin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

12