ALAS
1
123

Dekoratif Saksı Modelleri

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Yaz ayları iyiden iyiye kendini her yerde hissettirmeye başladı. Şehir yaşamının beton duvarları arasında insan bir parça yeşillik ya da farklı renkte çiçekler görmek ihtiyacı içinde oluyor bazen. Balkonları, bahçeleri onlarca çeşit bitki ve çiçek ile süslemek mümkün. Çiçek ekim işini yaparken yine çiçekler kadar göz alıcı dekoratif saksı modelleri ile ortama canlılık ve renk katmak mümkün olacaktır. Plastik, cam, seramik, metal malzemelerden yapılmış ve türlü renk, desen ve tasarıma sahip olan saksılar ile ekilen bitkiler iki kat daha göz alıcı görünecekler. Saksı seçimi ve tasarımı, ekimi yapılacak olan çiçeğin cam kenarı, duvar, balkon demiri gibi yerlerden hangisinde bulunacağına dikkat etmek gerekli. Uzun köklü bitkilere derin saksılar, kısa köklü ve çok su istemeyen bitkilere ise küçük boyutlu saksılar yetecektir. Bu seçimlere dikkat edilmelidir.

Doğru Saksı Seçimi Nasıl Yapılır?

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Balkon ya da bahçe gibi yerlere ne çeşit bitki ekileceği tespit edilmelidir. Menekşe, camgüzeli, petunya, gardenya gibi çiçekler kısa köklü çiçeklerdir. Bu tip çiçekler için küçük tüpte saksılar kullanılabilir. Bu saksılar ister cam kenarlarına ister duvarlara monte edilebilir. Eğer balkonunuzda domates, biber, salatalık gibi sebzeler yetiştirmek istiyorsanız bu tip ekinler içinde daha yayvan ve geniş saksılar kullanmak gerekecektir. Çiçekler için yapılmış olan seramik ve cam materyaline sahip dekoratif saksı modelleri üzerlerinde farklı çeşitlerde desenler mevcuttur. Bu saksılar çiçekler ile birlikte bulunduğu ortama dekoratif bir özellik verecektir.

Saksıya Doğru Ekim Yapmak

Dikim yapılacak saksının dibine topraktan önce saksının zeminini kaplayacak kadar çakıl taşı konmalıdır. Bu taşlar zeminde hava boşluğu oluşturarak bitkinin sulanması esnasında su drenajı sağlayacaklardır. Böylelikle saksının dibinde biriken su zamanla balçık şeklini almayacaktır. Bu da bitkinin kökünün sağlıklı bir biçimde büyümesini, dolayısıyla bitkinin daha uzun süre sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Bir önceki yazımız olan Dekorasyonda Kırmızı Desenler başlıklı makalemizde Dekorasyon, Kırmızı ve kırmızı desenler hakkında bilgiler verilmektedir.

1234

Check Also

Organik Kumaşlar ve Çevre Dostu Eşyalar 

Küçük Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Your ads will be inserted here byEasy Plugin for AdSense.Please go to the plugin admin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

12