ALAS
1
123

Dekorasyonda Renk Uyumu

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 

Günümüzün en önemli problemi olan,  özellikle bayanların kafasını kurcalayan bir meseledir.Her bayan evinin uyumlu olmasını ister. Evine girdiğinde içinin açılmasını,  ferah bir ortamla karşılaşmasını ister. Aslında nelere dikkat edilmesi bilindiği zaman kolayca çözüm getirilebilecek bir durumdur.

 

“DEKORASYONLARDA RENK UYUMU” için öncelikle kafanızda bir kurgu oluşturmanız gerekmektedir.  Eğer bunu yapmazsanız alışveriş mağazasında kafayı yememek elde değildir. Ne alacağımızı hangi renklerin birbirini tamamladığını, hangi eşyanın nereye konulacağını,  herşeyi ama herşeyi önce bir kurgu plan yapıyoruz.

oturma-odası-dekorasyon-renk-uyumu

Hatta bir kâğıda yazmanızı tavsiye ederim. Planımızı yaptıysak alışverişe geçelim; koyurenkte yer döşemeleri seçtiyseniz mutlaka açık renkte bir koltuk takımı ve perde seçmelisiniz. Aksi takdirde evinizde koyu renk hâkim olur ve bir süre sonra eviniz size boğucu gelmeye başlar.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Renk seçiminiz birbirini tamamlar şekilde olmalıdır. Halı seçimlerinizi de döşemelerinize zıt renkte yaparak onu ortaya çıkarırsınız. Tabiki halı kullanmak tercih meselesidir. Özenle seçilmiş döşemelerinizi halıyla kapatmak istemeyede bilirsiniz. Bir diğer şey ise duvarınızın rengidir.

Duvarınızın rengi Mobilyalarınızla uyumlu olmalıdır. Böyle bir seçim evinizde adeta renklerin ahenkle sergilenmesini sağlayacaktır.  Yer döşemelerinizle duvar renginiz zıt olmalıdır. Aslında insan doğaya bakarak bunu kavrayabilir.

Doğaya baktığımızda ormanların yeşil gökyüzünün de mavi olduğunu görürüz.  Bakın farklı renkler. Doğaya, yer döşemelerimiz, gökyüzüne duvarımız ve denizede eşyalarımız olarak bakarsak eğer, duvar ve eşya rengimizin aynı, yer döşemelerimizin de farklı renklerde olması gerektiğini rahatça fark edebiliriz. Bir diğer önemli nokta da tablolarınız veya duvar resimlerinizdir.

mor-dekorasyon-renk-uyumu

Duvarınızda mutlaka bir şeyler asılı olmasını tavsiye ederim.  Bunların renklerinide mobilyalarınıza uydurmanız uyum sağlamanız açısından önemli bir noktadır. Lambalarda dekorasyonun bir parçasıdır. Mesela beyaz rengin hâkim olduğu bir mekânda sarı renk veren bir ampul kullanmak bütün uyumu mahveder. Mekânahâkim olan renk ne ise ona göre ampulünüzün rengini seçmelisiniz.

Bu tavsiyelerimizi dikkate almanızı öneririm. Tabi yukarıda bir ev düzenlemesini örnek vererek anlattım. Fakat bu sadece ev için geçerli değil, ofis vb. Mekânlarınızın düzenlenmesi için de geçerlidir. Dikkat edilmesi gereken altın kural PLAN yapmaktır. Unutmayın plansız yaptığınız hiçbir iş düzgün olmayacaktır. Harcadığınız para,  emeklerinize değmeyecektir…

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Bir önceki yazımız olan Seçeceğiniz Mobilyalar Size Huzur Vermeli başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1234

Check Also

Organik Kumaşlar ve Çevre Dostu Eşyalar 

Küçük Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Your ads will be inserted here byEasy Plugin for AdSense.Please go to the plugin admin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

12