ALAS
1
123

Çocuk Odası Dekorasyonu

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Evlilik her ne kadar insan yaşamında ki en önemli virajlardan biri gibi görülse de hayatımızdaki asıl değişim ebeveyn olduğumuzda başlar. Ancak anne veya baba olduktan sonra başkası için yaşayabileceğimizi attığımız her adımda yaptığımız her işte önce bir başkasını “çocuğumuzu” düşüneceğimizi onun önceliklerinin her şeyin önüne geçtiğini anlarız.

Anne veya baba olacağımızı öğrendiğimiz andan itibaren hayatımızda ilk sırayı alan çocuklarımız için daha o ilk günden hayaller kurmaya başlarız. Genel olarak ilk yapılan iş çocuğun cinsiyetini öğrendikten sonra odasını hazırlamaktır. Evdeki mevcut ve uygun bir oda çocuk odası olarak tasarlanır. Sonrasında anne ve baba birlikte alışveriş için kendilerini çocuk mobilyası satan mağazalara atarlar.

Çocuk odası dekorasyonu sanılanın aksine zahmetli ve birazdan sizlere bahsedeceğim birkaç maddeye dikkat etmemizi gerektirecek son derece önemli bir iştir. Bir kere piyasada bulunan birçok mağazayı dolaşmanız ve zaten karışık olan kafanızı daha çok karıştırmakla işe başlayacaksınız. Baktığınız her yatak, çocuk dolabı, masa süsü, halı size binlerce kombinasyon sunarken aynı zamanda karar vermenizi de güçleştirecek.

küçük-çocuk-odası-dekorasyonu

Çocuklarımızın zamanlarının çok büyük bölümünü geçireceği odaları onlara özel olmalı. Unutmamalıyız ki çocuklarımız bu odalarda ilk oyunlarını oynayacak belkide ilk hayallerini kuracak.

Dolayısı ile hem keyifli zaman geçirmesini sağlayacak hemde hayal güçlerini geliştirecek bir anlayışta düzenlemeliyiz odalarını. Bunu yaparken de odamızı üç bölümde değerlendirebiliriz.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

İlk bölüm olarak çocuğumuzun uyuyacağı alanı onun rahat ve uykusunu düzgün alacak standartta bir mobilya ve yatak ile döşemeliyiz aynı zaman da yatağın bulunduğu bölümdeki renkleri de yumuşak göz yormayacak renklerden seçmemiz son derece önemli olacaktır.

İkinci olarak çocuğumuzun oyun alanı olarak kullanacağı bir özel alan dizayn etmeniz son derece faydalı olacaktır. Burada oyuncakları olduğu gibi resim, boyama gibi hayal gücüne yönelik faaliyetleri yapabileceği materyallerde bulundurmak gerekmektedir.

şirin-çocuk-odası-dekorasyonu

Üçüncü bölüm olarak da odanın büyüklüğüne göre dizayn edilecek bir kıyafet dolabı bölümü odamızın dekorasyonu için yeterli olacaktır. Çocuklarımızın çok çabuk büyüyeceğini düşünürsek alacağımız eşyaların işlevsel olması ve belli bir yaşa kadar rahatça kullanabilmeleri için birkaç müdahale ile zaman ilerledikçe de kullanabilir parçalardan seçilmeleri ekonomik olarak çok önemlidir.

Çocuk odası için mobilya alımında dekore ediminde tüm bu anlattıklarıma dikkat ederken evimiz de çocuk odası olarak seçtiğimiz odanın da mutlaka güneş gören düzgün havalandırması yapılabilen aydınlık bir oda olması gerektiğini de gözden kaçırmamalıyız. Unutmamalıyız ki çocuklarımızın sağlıklı büyümesi her şeyden çok daha önemli.

Son olarak emekleyen veya yürümeye yeni başlayan çocuklarımızın sürekli düşeceğini ve sağa sola çarpabileceğini de hesap ederek aldığımız eşyalarda sivri keskin köşeleri elimizdeki malzemelerle dekorasyona uygun yapacağımız ufak dokunuşlarla tehlikesiz hale getirebileceğimizi de hatırlatmakta fayda görüyorum.

 

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Bir önceki yazımız olan Salon Dekorasyonu Önerileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1234

Check Also

Organik Kumaşlar ve Çevre Dostu Eşyalar 

Küçük Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Your ads will be inserted here byEasy Plugin for AdSense.Please go to the plugin admin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

12